Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Data publikacji 27.05.2016

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego nowosolscy Policjanci przeprowadzili spotkania informacyjno – edukacyjne, celem zwrócenia uwagi na problem zaginionych dzieci.

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na przyczyny zaginięć i wskazania metod ich zapobiegania. Dlatego nowosolscy Policjanci przeprowadzili spotkania informacyjno – edukacyjne z uczniami szkół podstawowych o tematyce ucieczek i zaginięć.

 

Jak zapobiegać zaginięciom i ucieczkom?

Młodsze dzieci są ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak należytej opieki. Zdarza się, że dzieci padają ofiarą przestępstwa. Wiele z zaginięć w tym przedziale wiekowym to także tzw. porwania rodzicielskie.

Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas. Najmłodsi są narażeni na większe zagrożenia. Zagubienie w lesie, wpadnięcie do rzeki lub wyziębienie – mogą mieć dramatyczne skutki. By ich uniknąć, należy pamiętać, aby nie zostawiać dzieci do lat 10 samych w domu czy bez opieki na podwórku. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko oraz adres. Warto nauczyć również swoją pociechę zasad zachowania się wobec obcych osób. I najważniejsze: pamiętajmy, że to rodzice mają dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, dlatego to oni są zobowiązani do pilnowania dziecka, a nie dziecko pilnowania się rodzica.

Starsze dzieci potrafią już zadbać o swoje zdrowie i życie. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je samych sobie. Nastolatkowie szczególnie mocno potrzebują zainteresowania swoich rodziców. Nie można ignorować ich problemów, choć dorosłemu mogą wydawać się nie aż tak poważne, jak przestawia to nastolatek. Warto poświęcić im uwagę, rozmawiać, wiedzieć, z kim się przyjaźnią i jak spędzają wolny czas.

Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. w 2015 roku lubuska policja prowadziła poszukiwania 467 osób małoletnich. Zdecydowaną większość stanowili uciekający z domów lub placówek opiekuńczo - wychowawczych nastolatkowie w wieku 14-18 lat.

Większość zaginionych dzieci (95 proc.) zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów. W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest Policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie.

Powrót na górę strony