Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja przestrzega przed oszustami. Nie dajmy się oszukać. Zachowajmy ostrożność!

Data publikacji 10.03.2017

Pomimo licznych apeli, nie tylko Policji, ale również wielu organizacji i instytucji, nadal zgłaszają się na Policję osoby, które padły ofiarą oszustw metodą „na......... ”. Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Wciąż zdarzają się osoby, które dają się oszukać metodą na tzw. policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji czy innego „przebierańca”. Tym razem oszuści zadziałali w powiecie nowosolskim, próbując oszukać starszą kobietę. Mieszkanka Kożuchowa w czwartek, 9 marca br. ok godz. 13.30 odebrała telefon od nieznanego mężczyzny, podającego się za policjanta. Mężczyzna poinformował kobietę, że jej syn miał wypadek i potrzebuje dużej ilości pieniędzy, aby jak to nazwał „zatuszować sprawę”. Kobieta będąc cały czas w kontakcie telefonicznym z oprawcą wypłaciła z banku ponad 30 tys. złotych. Mężczyzna przyszedł pod mieszkanie kobiety i dzwonił już do drzwi, aby kobieta wydała mu gotówkę. Na szczęście kobieta była czujna i zadzwoniła do syna, pytając o wiarygodność sytuacji. Syn zaprzeczył wszystkiemu i natychmiast poinformował o całym zdarzeniu Policję. W tym czasie mężczyzna najprawdopodobniej słysząc pod drzwiami rozmowę kobiety z synem, oddalił się do swojego pojazdu. Nowosolscy policjanci apelują do wszystkich osób, które widziały szczupłego mężczyznę w wieku ok. 40 lat, ubranego w sweter typu golf koloru ciemnego, przebywającego na ul. Konopnickiej 6 oraz wsiadającego do ciemnego pojazdu w okolicy ul. Konopnickiej w Kożuchowie, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Kożuchowie lub Komendą Powiatową Policji w Nowej Soli. Policjanci gratulują kobiecie postawy i są dumni, że mieszkanka Kożuchowa nie dała się oszukać.

 

Policjanci ostrzegają:

  • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;

  • informuj Policję o każdej próbie oszustwa pod numerami alarmowymi 112 i 997;

  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;

  • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;

  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;

  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;

  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie. Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami;

  • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności;

 

 

sierż. Justyna Sęczkowska

KPP Nowa Sól