Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna woda zimą

Data publikacji 13.03.2018

Nowosolscy policjanci przypominają dzieciom i młodzieży o bezpiecznej zabawie zimą. Jak co roku, informują, że nie wolno ślizgać się po zamarzniętych jeziorach i stawach, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne, lód może się pod nami załamać i może dojść do tragedii. W ramach akcji „Bezpieczna woda zimą” funkcjonariusze Policji wręczają plakaty profilaktyczne dyrektorom i pedagogom szkół w całym powiecie nowosolskim.

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda zimą”, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jej celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Policjanci realizują akcję profilaktyczną ukierunkowaną na zwiększenie świadomości mieszkańców naszego powiatu w zakresie niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą wchodzenie na zamarznięty zbiornik wodny. Funkcjonariusze rozdają ulotki osobom, które znajdują się w okolicy jezior czy stawów i przestrzegają przed konsekwencjami lekkomyślnych zachowań. Tłumaczą też, aby informować dzieci o konsekwencjach zabaw na lodzie oraz aby widząc osobę wchodzącą na lód reagować.

Działania te miają na celu uświadomienie, że nawet w czasie beztroskiego wypoczynku mogą spotkać się z licznymi zagrożeniami. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość. Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

 

PAMIĘTAJ - Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!. Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.

 

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.

  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.

  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

 

 

 

st. sierż. Justyna Sęczkowska

KPP Nowa Sól

Powrót na górę strony